עבודות עפר
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ריצוף אבן חוץ באבנים משתלבות כקישוט ודקורציה לבית או למדרכות

 
 

מהו תהליך של ריצוף אבן חוץ באבן משתלבת?

 
מאמר זה יסביר את יסודות ריצוף חוץ באבן שלובה,
והוא יעסוק בתפיסות מוטעות הרווחות בציבור בנוגע לנושא.
 
בכל שאלה וייעוץ על ריצוף אבן במערך חוץ, מגוון סוגים, תכנון עבודה וכו' - התקשרו לנומה יצחק ונשמח לעזור !
 
052-4268450
 
 
 

איך הכל התחיל?

 
מבחינה היסטורית לפי עדויות ארכיאולוגיות, את  הכבישים הראשונים מאבן משתלבת סללו המינואים, התרבות ששיגשגה בכרתים בתקופת הברונזה לפני  כ -3,000 שנים. לאחר מכן היו אלה הרומאים שבנו את המערכת הראשונה של הכבישים המהירים, שהתקיימה זמן רב יותר מאשר המערכת הנוכחית של הכבישים המהירים בארה"ב. ככל הנראה, אבני הריצוף המשתלבות אלו באלו היו עדות להתקדמות הטכנולוגית שלעולם הישן היה להציע כפתרון תחבורתי יעיל ונוח שטמן בחובו קסם ויופי אסתטי נדיר. אולם, את החוזק ואת תוחלת החיים של אבנים שלובות נמצא לעתים קרובות בצפון אמריקה, כדבר שכיח שלעיתים לא מקדישים לו תשומת לב מספקת.
 

על טכניקת הריצוף החיצוני


אבני הריצוף בריצוף חוץ הם חלק ממערכת התקנת שבילים סדורה והנדסית . למעשה, השמת אבן מתרחשת בתהליך סדור מלמטה ועד למעלה. קודם שמים את השכבה הדחוסה כגון אדמה או חול ואח"כ ממשיכים לרבד בשכבות עד לשכבת האבן המשתלבת שהיא החיצונית (העשויה בד"כ בטון יבש), המהודקת בחוזקה. שלא כמו בטון רטוב שיצוק בו במקום, האבן השלובה מהווה מדרכה גמישה ורכה יותר למגע מבטון יצוק. זוהי גמישות המאפשרת ללחץ נקודתי של משקל כבד להיות מפוזר בצורה אחידה יותר על פני המשטח ובכך להפחית עוצמות ולא לנטות להחזיר את הלחץ למקור.
 
 
 
בטון, לעומת זאת, היא המדרכה הנוקשה. בטון יצוק אינו גמיש ולכן לעיתים הוא מתפצח, נסדק ונשבר  בשל עומסים, התכווצות או התרחבות הקרקע, וכן משינוי טמפרטורה קיצוני.
 
בטון הוא אחד החומרים החיוניים ביותר בבנייה, אבל מזג במקום בטון הופך משטח ריצוף למשטח מוחלש אובייקטיבית. זאת בשל חוסר היכולת היחסי לכופף חומר וכן חוזק מתיחה נמוך שלה. חיזוק ע"י מוטות מברזל יכולים לשפר את חוזק המתיחה והעמידה של הבטון במדרכה, אבל פיצוח ושבירה הם בסופו של דבר בלתי נמנעים.
 
 
 
החומר שממנו עשויות אבנים משתלבות

אבני ריצוף מודולריים עשויים בדרך כלל בטון יצוק מוקשה. אבנים המותקנות כראוי משולבות זו בזו, כך העומס משתרע בין מספר שכבות ומגיע בסופו של דבר עד לשכבת הבסיס. הגורמים המשפיעים הם עובי האבן, צורתה, גודלה, רוחבה וסוגה.
 
יצרני אבנים מרוצפות מציעים אחריות לכל החיים, כאשר המוצרים שלהם מותקנים באופן מקצועי. אבן טבעית כגון אבן בלוסטון(המלוטשת בגימור מבריק ומקוטלגת כשיש המיועד לריצוף פנימי), אינה מתאימה או גמישה מספיק  לסלילת שבילים בריצוף חיצוני. 

מערכת של ריצוף חוץ נכונה מבוססת על משתנים הכוללים את סוג האדמה עליו היא מונחת, מתח הטעינה הצפוי לאבן לפי שימושי הדרך הסלולה (שביל הליכה או נסיעת כלי רכב), סוג האקלים, כמות הגשם והמים הזורמים.
 
החומרים המשמשים בסיס תשתית כגון חול, יכולים להשתנות מבחינה גיאוגרפית. קרקעות עשירים חימר וטיט המתאימים לדחיסה והידוק אינם יכולים לשמש כחומר בסיס הולם ובמקרים אלה יש לשים חצץ מדורג שהוא חזק ועמיד. דחיסה נכונה של העפר חיונית לתפקוד ארוך טווח של השביל הסלול.

את הקצוות של השביל יש לרצף היטב באבני שפה כדי למנוע פריצה לרוחב ובריחת אבנים. יופיה המהמם של דרך סלולה באבנים משתלבות ואורך חיים של מערכת אבן מרוצפת נקבעים על ידי החברה האחראית לבחירת סוג האבן, הנחתה ורמת הדיוק בעבודה.
 
בנומה יצחק חברה קבלנית שאחראית על פרוייקטים בינוניים וגדולים, אנו מבינים כיצד לשלב יופי ביחד עם עוצמה שמחזיקה שביל סלול באבנים משתלבות לאורך שנים של הנאה אסתטית ושימושית לאורך זמן.
 
 
 
 
ריצוף חוץ באבן משתלבת אסתטית
 
 
 
שאלות נפוצות ותשובות המומחים בנומה יצחק פרוייקטים 

ש: האם אבן משתלבת היא חדירה למים (נקבובית)?

ת: רוב האבנים הם אטומים למים. עם זאת, רוב היצרנים מציעים אבנים חדירות, אשר מותקנות על בסיס מדורג, לניתוב טוב יותר של מים. מערכת חדירה נועדה לאחסן מים המחלחלים לבסיס, כך שהם מגיעים חזרה אל הקרקע ואל מי התהום. 

ש:האם ניתן להתקין אבנים משתלבות על מדרון תלול?

ת: כן בוודאי, דרושה מיומנות ביצועית גבוהה מצד החברה המבצעת, אבל שחיקה לאורך זמן יכולה להתרחש תחת גשמים כבדים ובמזג אויר קיצוני. במקרים אלה פולימרים נוספים יהיו נחוצים בין השכבות בכדי למנוע שטיפת חול ובריחה שלו.

ש: האם ריצוף חוץ מחזיק מעמד לאורך זמן?

ת: בוודאי שכן! עם זאת, באזורים רכים יש לטפל לפני שמניחים את שכבת הבסיס. יש להסיר מהמקום בורות האשפה וחומר אורגני נרקב ולהחליפו עם חומר בסיס דחוס.

ש: האם אבן משתלבת יכולה לשמש ככביש לכל דבר?

ת: סלילת מערכות שכזאת יכולה להתמודד עם עומס עצום, והם משמשים לעתים קרובות בשדות התעופה ובנמלים הימיים מסיבה זו. עם זאת, אבן משתלבת לא מתאימה לתנועת כלי רכב במהירות גבוהה והפעלת כוחות בלימה וחיכוך מאסיביים לאורך זמן.

ש: האם ריצוף חוץ יעזור לי עם בעיות הניקוז שלי?

ת: ניהול מים יעיל מתרחש כבר בשלב העיצוב. כאשר השיפוע הוא מועט מאוד או שיפוע שלילי יש לעצב קווי ניקוז המשמשים כדי להעביר מים מן המבנים בצורה מסודרת.

ש: האם עשבים יצמחו בין המפרקים?

ת: עשבים שוטים יכולים להכות שורש בחול התשתית, אבל הם מודברים בקלות עם קוטלי עשבים. חול פולימרי יכול לשמש כדי למנוע גידול עשב ולייצב את המפרקים.

ש: היכן ניתן למצוא את ההתקנה הטובה ביותר כיום בארץ?

ת: אצל נומה יצחק פרוייקטים קבלניים למוסדות ובתים פרטיים!
 
לנו יש את הידע והניסיון בעבודות רבות עם החברות הגדולות במשק
וכן בפרוייקטים מסובכים במיוחד של עבודות גדולות וקטנות, עם מוסדות
וגם אנשים פרטיים.
 

התקשרו עכשיו לייעוץ וניתן לכם את המידע הטוב ביותר האפשרי!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ת.ד 285, צור משה,   טלפקס: 077-3268451,   נייד: 052-4268450,   דוא"ל: numai@zahav.net.il